top of page

Mapowanie — podstawy

Dowiedz się o miejscu pracy, rozmawiaj z kolegami i stwórz zespół organizacyjny, aby budować siłę pracowników. To pierwszy z mini-serii artykułów, w których staramy się zdemistyfikować organizację miejsca pracy, prezentując jasne, metodyczne podejście. Zaczyna się od mapowania miejsca pracy! Więc co to jest?

Wiedza to potęga!

Mapowanie miejsca pracy to proces poznawania miejsca pracy i jego wizualizacji. Pomaga zrozumieć geografię, sieci społecznościowe i sam proces pracy. Ta wiedza będzie nieoceniona, ponieważ wpłynie na każdą strategię kampanii w miejscu pracy.

Mapowanie oznacza kilka różnych rzeczy:

1. Zbieranie informacji kontaktowych.


2. Wyznaczanie miejsca pracy.


Zbadaj fizyczny układ miejsca pracy. Narysuj go na dużej kartce papieru, zaczynając od własnego biura lub obszaru budynku. Zaznacz wejścia, wyjścia przeciwpożarowe i okna (bardzo ważne, znicz może podsłuchiwać przez otwarte okno!). Uwzględnij szczegóły, takie jak biurka, chodniki, kabiny, maszyny, przenośniki taśmowe.

Gdzie jest gabinet szefa i kantyna? Gdzie są szatnie, magazyny, szafki do sprzątania, klatki schodowe? Gdzie odbywają się dostawy?

Teraz nadszedł czas na dodanie ruchu! Zaznacz przepływ ruchu, drogę, którą zwykle obierają pracownicy. Możesz je narysować w różnych kolorach dla różnych grup pracowników; między którymi pokojami przemyka twój przełożony? Czy istnieją konkretne obszary, które stają się zatłoczone lub wąskie gardła, takie jak „skrzyżowanie” między kilkoma głównymi korytarzami? Czy ludzie często spotykają się na głównej klatce schodowej? Czy istnieją konkretne miejsca, w których gromadzą się niektórzy pracownicy? Zadawaj pytania taktyczne podczas tworzenia mapy swojego miejsca pracy; czy byłoby bezpiecznie prowadzić poufną rozmowę w strefie dla palących?

3. Mapowanie ekonomiczne.


Dowiedz się o samym procesie produkcyjnym, o rzeczach, które należy wykonać, aby powstał produkt lub usługa. Innymi słowy, praca jest już zorganizowana przez i dla szefów! Musisz się nauczyć.

Chociaż nie tak wielu z nas pracuje już w tradycyjnych ustawieniach fabrycznych, warto pomyśleć o własnej pracy w podobny sposób, jako o ćwiczeniu myślowym, które ma na celu skierowanie mózgu na właściwe tory. Jakie konkretne zadania należy wykonać i jak jest podzielona ogólna siła robocza do ich wykonania? Czy istnieją różne „działy”, czym się zajmują? Które zadania wymagają skupienia wielu pracowników? Jakie są surowce, gdzie są dostarczane i kto je dostarcza? Myśl kreatywnie i strategicznie; co by się stało, gdyby ta lub inna grupa pracowników nagle przestała pracować? Jeśli tragarze zrobią spowolnienie przy bramkach dostawczych, na kogo to wpłynie?

Szybko zorientujesz się, że proces produkcyjny wykracza daleko poza Twoje własne miejsce pracy. Dlatego związki zawodowe i metoda IWW są tak ważne! Z jakimi innymi pracownikami i miejscami pracy powinieneś się połączyć? Jeśli jesteś sprzątaczem, spójrz na marki na stronie produktów, które Twój przełożony zamawia hurtowo. Skąd pochodzą, czy fabryka chemiczna ma związek zakładowy? Możesz dotrzeć do nich i nawiązać z nimi relację. Jeśli pracujesz w pubie, czy zaopatrują cię jakieś lokalne browary? Która firma dostarcza beczki co tydzień? Powinieneś poprosić swój oddział IWW o wgląd; kolega z pracy może „znać kogoś”, a może nawet uda ci się przekonać chwiejnego pracownika, by posolił to miejsce pracy!

4. Mapowanie społeczne.


Jest to istotna część mapowania; poznaj ludzi, z którymi pracujesz. Kto się z kim przyjaźni, kto jest krewnym szefa, kto sympatyzuje z związkiem, kto może być kapusiem? Czy istnieją grupy społeczne? Jakie są wspólne języki i kto nimi mówi?

Będzie dużo crossovera z mapowaniem ekonomicznym; pracownicy znajdujący się w pobliżu prawdopodobnie utworzą własne grupy przyjaciół. Sprzątacze prawdopodobnie będą przyjaciółmi, a niektórzy będą kumplami z kierowcami wózków widłowych. Kierowcy wózków widłowych jeżdżą po całym miejscu pracy, a ten kierowca jest dobrym przyjacielem tej osoby, ten kierowca absolutnie nienawidzi tego kierownika itp.

Te informacje pomogą Ci zdecydować, z kim najpierw porozmawiać, gdy zaczniesz tworzyć zespół organizacyjny. Ujawni również, kogo powinieneś unikać!

5. Zidentyfikuj liderów społecznych.


Dowiedz się, kto jest szanowany i wpływowy. Kim jest osoba, do której wszyscy zwracają się, gdy mają problem? Czy ktoś ma historię przeciwstawiania się szefowi? Czy są pracownicy, którzy są bardzo popularni i dobrze dogadują się z wieloma kolegami?

Jednak to, czy pracownik jest wpływowy, wykracza poza jego towarzyskość. Może mieć ścisły związek z ich rolą w procesie produkcyjnym. Jak wspomniałem powyżej, kierowcy wózków widłowych jeżdżą wszędzie, prawdopodobnie znają mnóstwo ludzi w wielu różnych kręgach. Mogą być w stanie przekazywać informacje między pracownikami, którzy w przeciwnym razie nigdy nie mieliby okazji porozmawiać ze sobą. Popularny pracownik w takiej roli byłby niesamowicie potężną osobą na pokładzie! Pamiętaj, jeśli nie pozyskasz liderów społecznych, szef to zrobi!

Twoja praca Twój związek!
Mapowanie to ewoluujący proces. Wraz ze wzrostem zespołu organizacyjnego twoja mapa i zrozumienie miejsca pracy staną się bardziej zniuansowane. Ale te podstawy są więcej niż wystarczające, aby zacząć!

bottom of page