top of page

Wezwanie do międzynarodowej solidarności ze związkiem FGWM w MjanmieJest to międzynarodowe wezwanie do wsparcia i solidarności ze zbiórką pieniędzy w ramach solidarności z Federacją Pracowników Ogólnych Mjanmy (FGWM). Wezwanie to zostało zainicjowane przez Wolny Związek Pracowników (FAU) w Hamburgu wraz z FGWM. Wspierany i prowadzony jest przez towarzyszy z innych syndykatów FAU, IWW WISE-RA oraz Earth Strike UK.
O co chodzi? FGWM składa się z 40 (fabrycznych) związków zawodowych i zrzesza tysiące członków. Jest to jedna z niewielu znanych nam federacji pracowniczych w Azji, która stosuje podejście oddolne. FGWM ma swoje korzenie w fabrykach tekstylnych w strefach przemysłowych w Mjanmie. Zdecydowana większość sekretarzy musiała uciekać, by uniknąć egzekucji ze strony junty wojskowej i obecnie działa z domu na wygnaniu. Niektórzy z towarzyszy, którzy zainicjowali tę zbiórkę pieniędzy, spotkali się z nimi w ich domu w zeszłym roku. Podkreślili, że niektórym z nich udało się uciec tylko dzięki wsparciu udzielonemu przez poprzednią zbiórkę pieniędzy przeprowadzoną w zeszłym roku.


Pomimo dyktatury wojskowej kontynuują swoje wysiłki. FGWM wspiera pracowników w organizowaniu się, śledzi walki pracownicze (takie jak niedawny strajk w Sun Apparel), które wciąż odbywają się w warunkach dużego zagrożenia, a także stara się wspierać członków stojących w obliczu represji ze strony państwa, na przykład szukając schronienia lub wspierając ich w więzieniu, o ile jest to możliwe.

Innym centralnym punktem jest zapewnienie możliwości szkolenia pracowników fabryk w zakresie organizowania się i walki pracowniczej. Nie da się tego wszystkiego utrzymać bez wsparcia z zewnątrz. Ze względu na wyjątkowo niepewne warunki życia, które rozwinęły się szczególnie po wojskowym zamachu stanu w lutym 2021 r., dochody ze składek członkowskich spadły. Ich partnerami wspierającymi na poziomie międzynarodowym są ICL Working Group Asia oraz Centrum Solidarności.


Kto stoi za zbiórką pieniędzy? Została ona zainicjowana przez Wolny Związek Pracowników (FAU) w Hamburgu wraz z FGWM. A teraz jest ona również wspierana i prowadzona przez towarzyszy z innych syndykatów FAU, IWW WISE-RA oraz Earth Strike UK.


Świetnie! Więc co mogę zrobić? Po pierwsze, byłoby wspaniale, gdyby wielu z Was dyskutowało w swoich związkach i grupach pracowniczych, gdybyście wsparli pracę FGWM, po prostu przyczyniając się do zbierania funduszy. Można to zrobić za pomocą karty kredytowej, korzystając ze strony firefund lub dokonując przelewu na konto FAU Hamburg.


Nazwa konta: AS FAU Hamburg | IBAN: DE43 4306 0967 2070 7898 00 | BIC: GENODEM1GLS | Nazwa banku: GLS Bank | Cel: Solidarność FGWM
Ostatecznie wszystkie wpłaty zostaną dodane do strony firefund. Kwoty wpłacone za pośrednictwem firefund zostaną pobrane z Twojego konta tylko wtedy, gdy zbiórka zakończy się sukcesem, tj. w przypadku osiągnięcia celu 15 000 EUR.

Ponadto możesz pomóc w poinformowaniu wielu innych osób o tym przedsięwzięciu, rozpowszechniając linki wymienione na początku i rozdając ulotki (np. w autonomicznych ośrodkach społecznych i w mediach społecznościowych).

Ponadto możesz zamówić stylową koszulkę solidarnościową w DNA Merch ;-) Będą oni przyjmować zamówienia do 31 sierpnia 2023 r., a następnie zwrócą się do kolektywu tekstylno-drukarskiego w Chorwacji o ich wykonanie. Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mail: info@fgwm-solidarity.org

15 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page