top of page

Saramago-pracownicy z IWW zwolnieni za domaganie się lepszych warunków pracy!Bar Saramago, mieszczący się w Centrum Sztuki Współczesnej (CCA) w Glasgow, zwolnił w trybie natychmiastowym trzech pracowników w środku ich zmiany, co było jawnym działaniem na szkodę związków zawodowych.

Zwolnieni pracownicy są członkami związku Industrial Workers of the World (IWW) i organizowali się, aby zwiększyć liczbę pracowników w kuchni i przeciwdziałać przepracowaniu. Prosta prośba dla tak popularnego biznesu jak Saramago, cieszyła się powszechnym poparciem publicznym, w tym ponad 100 osób, które podpisały petycję solidaryzującą się z żądaniami pracowników, pracowników CCA i innych firm w okolicy.

Koledzy z Saramago i IWW obawiają się, że te niesprawiedliwe, okrutne i wręcz cyniczne zwolnienia to dopiero początek. Zarówno pracownicy, jak i związek przygotowują się na kolejne zwolnienia i mobilizują się do udzielenia wsparcia tym, którzy już zostali zwolnieni w trybie natychmiastowym.

IWW jest świadoma, że pracownicy Saramago nie są osamotnieni w swojej walce ze stresującymi obciążeniami i brakiem personelu, dlatego nie możemy nie postrzegać tego ataku jako wymierzonego w pracowników całego przemysłu hotelarskiego. Poprzez te zwolnienia, właściciele Saramago i szefowie Christopher Paul Smith i Claire Butler, starają się zniwelować korzyści osiągnięte przez pracowników i cofnąć zwycięstwa zapewnione wcześniej przez związek, w tym rozszerzenie obsługi taksówek na dni powszednie, podniesienie płac i opór wobec szefów skierowanych przeciwko jednostkom w miejscu pracy. Komunikat, który wysyłają szefowie jest jasny - zaakceptuj niepewność lub głoduj.

Nie pozwolimy Saramago ukryć się za historycznym powiązaniem z liberalnym, lewicowym tłumem lub lokalizacją w miejscu sztuki, w którym zaledwie tydzień temu wyświetlano filmy o znaczeniu związków zawodowych. Wzywamy wszystkich członków związków zawodowych i pracowników branży hotelarskiej do okazania solidarności ze zwolnionymi pracownikami poprzez przyłączenie się do pikiet poparcia, które wkrótce zostaną zorganizowane, a także do wspierania i wzmacniania następujących żądań:

  • Wzywamy Saramago i jego szefów oraz wierzycieli do przywrócenia do pracy członków IWW, którzy zostali niesprawiedliwie zwolnieni i wypłacenia im utraconych wynagrodzeń.

  • Wzywamy CCA do ponownego rozważenia swoich relacji z Saramago i odmowy tolerowania biznesu niszczącego związki zawodowe, który zwolnił organizatorów za to, że odważyli się stanąć w obronie siebie i innych pracowników branży hotelarskiej.

  • Wzywamy wszystkich klientów Saramago i organizatorów imprez w CCA do ponownego rozważenia patronatu lub organizacji swoich imprez w tych miejscach.


Oprócz tego prosimy o wsparcie dla innych pracowników poprzez wysyłanie im wiadomości z wyrazami wsparcia lub wpłacanie środków finansowych na ich GoFundMe na stronie https://www.gofundme.com/f/hardship-fund-for-fired-saramago-workers

Edit: We wtorek 21 marca odbędzie się demonstracja, podczas której będziemy domagać się przywrócenia do pracy zwolnionych pracowników. Dołącz do nas od 12:00 - 14:00, a następnie ponownie od 17:30 - 20:00!

IWW Clydeside Branch w imieniu pracowników IWW w Saramago
14 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page