top of page

Nie dla wojny przeciwko społecznościom Zapatystów: Światowy Dzień Akcji 8 czerwca 2023 r.
Robotnicy przemysłowi świata (IWW) rozszerzyli swoją solidarność z mieszkańcami regionu Chiapas w południowym Meksyku po ponownym wzroście paramilitarnej przemocy skierowanej przeciwko Zapatystom.

Wzrost tej przemocy doprowadził do poważnych naruszeń praw człowieka, masowych i sporadycznych przymusowych wysiedleń, zaginięć, wywłaszczeń ziemi, morderstw i tortur. Do tego dochodzi remilitaryzacja terytoriów i szpiegostwo przez Ministerstwo Obrony Narodowej (Sedena) w Chiapas, podczas, gdy prawa ludów tubylczych i ludów w ogóle są ignorowane.

Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (EZLN) mówi teraz „dość!” i wezwała do ustanowienia międzynarodowego dnia akcji 8 czerwca 2023 r.


Niezależne organizacje społeczne muszą pilnie interweniować, aby powstrzymać te ataki.


Natychmiastowe żądania Narodowego Kongresu Tubylców są następujące:

1. Zapewnić natychmiastową odpowiednią pomoc medyczną towarzyszowi Gilberto Lópezowi Sántizowi, ciężko rannemu przez państwowe siły paramilitarne.

2. Powstrzymanie zbrojnego ataku na społeczność Moisésa Gandhiego i szacunek dla autonomii terytorium.

3. Pociągnięcie do odpowiedzialności faktycznych i intelektualnych autorów tych paramilitarnych ataków.

4. Rozwiązanie zbrojnych grup, przez które wojna ze społecznościami zapatystowskimi jest podtrzymywana i rozwijana.


Zaostrza się wojna ze społecznościami zapatystowskimi. Nasza solidarność jest pilna na całym świecie: Dość ataków na autonomiczne wspólnoty Zapatystów!

Rzecznik Industrial Workers of the World powiedział: „Nasz związek i jego członkowie przez dziesięciolecia rozszerzali naszą solidarność ze społecznościami i ludami w Chiapas.

„Współpracownicy ściśle współpracowali ze społecznościami tubylczymi, które rozwinęły nowe formy inspirujących poziomych struktur oddolnych od ich powstania w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ich rozwój był ciągłym procesem uczenia się i edukacji, jako część ich własnego procesu rewolucyjnego. Wyzwoleni Terytoria, atakowane przez siły paramilitarne państwa, nie mogą być izolowane ani zastraszane. Jako związek rewolucyjny podzielamy obawy społeczności tubylczych w regionie Chiapas w związku z tym, co dzieje się w tym czasie.

„Wzywamy pracowników z całego związku do udziału w międzynarodowym dniu akcji 8 czerwca, który obejmuje akcje protestacyjne solidarnościowe, demonstracje i pikiety, zrzucanie transparentów i zdjęcia solidarnościowe. Jeśli w Twojej okolicy odbywa się akcja, przyłącz się do niej. Jeśli nie ma nikogo bliskiego, to go stwórz. Nie wolno nam milczeć w obliczu państwowego terroru i ucisku.

„Krzywda jednego jest krzywdą wszystkich” .

Informacje i oświadczenia ogólne:
27 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page